Przejdź do treści
top
  • Strona główna
  • Zadbaj o bezpieczeństwo – przygotuj auto do podróżowania latem

Zadbaj o bezpieczeństwo – przygotuj auto do podróżowania latem

Podróż samochodem w upały
Podróż samochodem w upały

Letnie warunki mogą dać się we znaki samochodowi równie mocno, jak kierowcy. Gwałtowne zmiany pogody, upały, burze i ulewy, zwiększone natężenie ruchu i związane z tym utrudnienia mogą stać się dużym wyzwaniem, jeśli auto nie jest odpowiednio przygotowane do drogi. Przed każdą podróżą warto sprawdzić przynajmniej kilka kluczowych obszarów. W ten sposób poprawisz nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo w jej trakcie. 

Aby dobrze przygotować samochód do jazdy i nie pominąć żadnego istotnego elementu, możesz zastosować sprawdzone w wielu innych wypadkach rozwiązanie – listę kontrolną. Wypisując na niej wszystko, co należy sprawdzić lub przygotować, i co najistotniejsze, przechodząc ją później krok po kroku, łatwo możesz upewnić się, czy z autem wszystko w porządku lub co wymaga poprawy. 

Podstawowa lista kontrolna może wyglądać w następujący sposób (poniżej opisujemy na co zwrócić uwagę przy poszczególnych elementach listy): 

  • koła i opony, 

  • płyny eksploatacyjne, 

  • wentylacja i klimatyzacja, 

  • oświetlenie i widoczność. 

Koła i opony 

Zmianę opon z zimowych na letnie masz już na pewno dawno za sobą, ale przed każdą podróżą warto skontrolować koła samochodu. W pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić, czy w trakcie ostatniej podróży nie uległy poluzowaniu śruby. Jeśli tak się stało, koniecznie je dokręć. 

Bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy ma stan ogumienia, szczególnie głębokość bieżnika. Zgodnie z polskim prawem nie może on być płytszy niż 1,6 mm. Jednak specjaliści i producenci opon uważają, że aby zachować ich pełne właściwości i bezpieczeństwo, powinno się je wymienić, gdy bieżnik opony letniej ma mniej niż 3 mm, a zimowej mniej niż 4 mm. Warto zaznaczyć, że aktualnie większość producentów umieszcza na oponach znaczniki, które pokazują ich stopień zużycia, przez co nie trzeba dokonywać pomiarów samodzielnie. 

Na przyczepność i zużycie opon wpływa też poziom ciśnienia. Dlatego zawsze powinieneś utrzymywać je na zalecanym przez producenta poziomie. Dotyczy to także koła zapasowego, które zawsze musi być gotowe do użycia. 

 

Samochód na rozgrzanym asfalcie

 

Płyny eksploatacyjne 

Przed podróżą obowiązkowo trzeba  też zadbać  o odpowiedni poziom płynów eksploatacyjnych. Musisz sprawdzić, i w razie potrzeby, uzupełnić poziom oleju silnikowego oraz płynów: chłodniczego, hamulcowego i do spryskiwaczy. 

W ten sposób zapewnisz odpowiednie działanie układów mechanicznych samochodu i możesz uniknąć naprawdę poważnych awarii. Będąc posiadaczem karty Shell Card od Fleetcor olej silnikowy i płyn do spryskiwaczy kupisz na stacjach Shell z rabatem wynoszącym 5%. 

Wentylacja i klimatyzacja 

W warunkach letnich szczególnie ważna dla kierowców jest klimatyzacja. Ale zadbać powinieneś nie tylko o odpowiedni poziom czynnika chłodniczego. Jeśli chcesz czuć się w kabinie samochodu komfortowo, klimatyzację powinieneś regularnie dezynfekować. 

Pamiętaj też, żeby nie ochładzać za bardzo powietrza w samochodzie, bo jest to niekorzystne dla zdrowia i może prowadzić do przeziębień. Przy upałach optymalne ochłodzenie to ok. 3 stopnie Celsjusza względem temperatury na zewnątrz.  

Dodatkowo warto sprawdzić stan filtrów kabinowych i w razie potrzeby je wymienić. Pozwoli Ci to uchronić się przed wdychaniem pyłów i zanieczyszczeń, które mogłyby dostać się do wnętrza samochodu przewodami wentylacyjnymi.  

Oświetlenie i widoczność 

Jeśli chodzi o oświetlenie, to oprócz sprawdzenia działania wszystkich świateł, powinieneś też przyjrzeć się kloszom reflektorów. Ich zabrudzenie może znacząco ograniczyć efektywność działania świateł. Przez to nie tylko Ty będziesz słabiej widoczny przez innych uczestników ruchu, ale i sam gorzej będziesz widział otoczenie. Twoją widoczność ograniczać też będą zabrudzenia na szybach czy lusterkach. 

Tych mankamentów możesz pozbyć się korzystając z myjni. Jeśli posiadasz kartę Shell Card, to na stacjach Shell zapłacisz za taką usługę o 10% mniej. 

Aby zapewnić sobie dobrą widoczność przy deszczowej pogodzie, zadbaj też o pióra wycieraczek. Ich nadmierne zużycie utrudnia odprowadzanie wody, więc warto je wymieniać regularnie. 

Podsumowanie 

Stosowanie takiej prostej listy kontrolnej pozwoli ci przygotować do podróży i utrzymać odpowiedni stan samochodu. Dzięki temu jazda będzie bardziej komfortowa, a przede wszystkim bezpieczniejsza. Możesz ją wydrukować i trzymać w schowku w samochodzie, by mieć ją pod ręką przed każdym wyjazdem. 

AKTUALNOŚCI FLEETCOR
– BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Letnia loteria „Podróże marzeń z Shell”

To lato zapowiada się wyjątkowo na stacjach Shell w Polsce!

Szczegóły

Optymalizacja zużycia paliwa dzięki planowaniu tras

Bez względu na to, czy wybierasz się samochodem na wakacje, czy jedziesz na spotkanie z kliente

Szczegóły

Zadbaj o bezpieczeństwo – przygotuj auto do podróżowania latem

Letnie warunki mogą dać się we znaki samochodowi równie mocno, jak kierowcy.

Szczegóły

Przygotuj swoją flotę na wiosnę – o co warto zadbać przed nadchodzącym sezonem

Każda pora roku rządzi się innymi prawami, również jeśli chodzi o przygotowanie pojazdu.

Szczegóły

Płatne autostrady w Polsce. Jak sprawnie opłacać odcinki płatne przez videotolling?

Z tego artykułu dowiesz się: 

bg

CZY WZBUDZILIŚMY TWOJE ZAINTERESOWANIE? – POZWÓL, ŻE ODEZWIEMY SIĘ DO CIEBIE

Chcesz dowiedzieć się więcej o nas, o naszych produktach i usługach? Pozwól naszemu nowemu zespołowi obsługi klienta oddzwonić do Ciebie i przedstawić indywidualną ofertę.
Wybierz najwygodniejszy sposób i pozwól nam do Ciebie oddzwonić. Nie masz ochoty na wysłuchiwanie irytujących melodyjek ani na długi czas oczekiwania?

Nie zwlekaj i skorzystaj z naszej usługi oddzwaniania – oszczędzisz czas i nerwy: