Rosnące ceny benzyny i oleju napędowego stały się poważnym problemem dla firm z flotami o wysokim przebiegu i stanowią zdecydowanie największy pojedynczy czynnik wpływający na całkowite koszty użytkowania pojazdów.
Zarządzający flotą mają jednak do dyspozycji coraz to nowsze narzędzia ułatwiające ich pracę, między innymi systemy do monitorowania pojazdów. Coraz więcej samochodów flotowych jest wyposażonych w telematykę, która dostarcza dotychczas niedostępnych informacji na temat stanu pojazdu i zachowania kierowcy na drodze w czasie rzeczywistym – bez potrzeby skomplikowanej instalacji.
Zmniejszenie całkowitego przebiegu
Najprostszym sposobem na redukcję wydatków na paliwo jest ograniczenie liczby podróży poprzez korzystanie z alternatywnych metod działania tam, gdzie to możliwe. Przykłady obejmują zwiększone wykorzystanie wideokonferencji lub w przypadku logistyki i dostaw, grupowanie zadań w ramach ograniczeń czasowych w celu zmniejszenia częstotliwości kursów.
Rozwiązanie Carnet OBD oparte na telematyce może pomóc w monitorowaniu całkowitego przebiegu każdego pojazdu we flocie, wykorzystując dane z licznika kilometrów w czasie rzeczywistym. Identyfikacja pojazdów, które odbywają najwięcej podróży i pokonują największe odległości, pozwoli wskazać kluczowe obszary do optymalizacji.
Wybór odpowiednich pojazdów
Jednym z największych długoterminowych czynników wpływających na zużycie paliwa w firmie jest typ pojazdów, które są eksploatowane. Mogą istnieć znaczne różnice między pozornie podobnymi modelami, a telematyka może pomóc uwidocznić różnice w rzeczywistym zużyciu paliwa, umożliwiając podejmowanie bardziej świadomych decyzji przy przyszłych zakupach.
Jest to szczególnie ważne przy rozważaniu przejścia na pojazdy elektryczne, gdzie specyficzne trasy i styl jazdy mogą pomóc w określeniu, które samochody są najbardziej odpowiednie do zastąpienia ich bezemisyjną alternatywą.
Optymalizacja wykorzystania pojazdów
Chociaż liczba przejechanych kilometrów ma duży wpływ na zużycie paliwa, istotne znaczenie ma także czas, kiedy pojazd stoi na biegu jałowym.
Zrozumienie, jak i gdzie występuje bezczynność pojazdu, może przyczynić się do optymalizacji harmonogramu, w tym minimalizacji czasu załadunku i rozładunku, grupowania podobnych tras oraz poprawy planowania tras. Warto zapoznać się ze sposobami na optymalizację zużycia paliwa poprzez planowanie tras, ponieważ to jeden z pierwszych kroków do zmniejszenia kosztów paliwowych.
Poprawa stylu jazdy
Kolejnym istotnym elementem w obniżaniu kosztów paliwa jest efektywność stylu jazdy poszczególnych kierowców. Zachowania takie jak gwałtowne przyspieszanie, ostre hamowanie i ciasne zakręty mogą wpływać na rzeczywistą efektywność paliwową samochodu.
Rozwiązanie oparte na telematyce może umożliwić menedżerom flot monitorowanie tych kwestii w całej flocie pojazdów i kierowców, pozwalając na interwencję, edukację i zachęty w celu minimalizacji zużycia paliwa – a także zwiększenia bezpieczeństwa kierowców.
Mniejsze wydatki na stacjach paliw
Podobnie jak wiele flot, możesz korzystać z karty paliwowej, takiej jak te oferowane przez Fleetcor, np. karta paliwowa Shell Card. Dane dotyczące ilości tankowanego paliwa i ponoszonych wydatków, które karty te, łączą się z telematyką w pojazdach, oferując zupełnie nowy poziom wglądu w to, gdzie i jak benzyna oraz olej napędowy są kupowane i używane.
Podsumowanie
Dostępność rozwiązań opartych na telematyce może przyczynić się do wdrożenia nowych strategii zarządzania flotą i pozytywnie wpłynąć na obniżenie kosztów.