Przejdź do treści
top

Optymalizacja zużycia paliwa dzięki planowaniu tras

Kobieta kierująca pojazdem
Kobieta kierująca pojazdem

Bez względu na to, czy wybierasz się samochodem na wakacje, czy jedziesz na spotkanie z klientem na drugi koniec Polski, warto poświęcić chwilę na wcześniejsze zaplanowanie podróży. Dzięki odpowiedniemu wyborowi trasy możesz zoptymalizować zużycie paliwa, a w efekcie wpłynąć na koszty całej podróży.

Na co dzień mamy dostęp do wielu narzędzi pozwalających wyznaczyć drogę dojazdu do wskazanego miejsca od ręki. Zazwyczaj jednak nie są one w stanie uwzględnić wszystkich indywidualnych uwarunkowań i proponują pewne “uśrednione” warianty. Poświęcenie chwili na dostosowanie trasy do własnych potrzeb może przynieść wymierne korzyści. 

Planuj z wyprzedzeniem  

Zabierając się za planowanie podróży z wyprzedzeniem masz czas na rozważenie różnych możliwości. Jeżeli znasz czas potrzebny na pokonanie trasy możesz lepiej wybrać moment wyjazdu.  

Jest to szczególnie istotne, gdy część trasy może przebiegać przez miasta, zwłaszcza większe. W sytuacji, gdybyś musiał poruszać się po nich w godzinach szczytu, lepszym rozwiązaniem może być wybranie drogi omijającej. Choć wiązać się to będzie z większą liczbą kilometrów, które będziesz musiał pokonać, i tak pomoże ograniczyć spalanie dzięki uniknięciu jazdy zatłoczonymi ulicami (ciągłe hamowanie i przyśpieszanie). 

Jeśli nie będzie to pierwszy twój przejazd po planowanej trasie, rozważ jej optymalizację na podstawie wcześniejszych doświadczeń.  

Autostrada – nie zawsze najszybsza 

Wybierając drogi, którymi chcesz się poruszać, rozważ czy korzystanie z autostrad będzie rzeczywiście korzystne. Jeśli planujesz podróż przez Polskę, koniecznie zajrzyj do tekstu na temat płatnych odcinków autostrad i sprawdź, czy i ile musiałbyś zapłacić za przejazd nimi. 

Sam koszt przejazdu autostradą nie musi być argumentem przeciw wyborowi takiej opcji. Ale w okresach wzmożonego ruchu, na przykład w wakacje, może okazać się, że ostatecznie wcale nie zaoszczędzisz na czasie, bo utkniesz w korku na bramkach, co znowu przełoży się na większe spalanie. 

Stania przed punktami poboru opłat możesz jednak uniknąć stosując automatyczne płatności na autostradach. Z takiego rozwiązania, opartego o videotolling, korzystać mogą między innymi posiadacze kart paliwowych Shell od Fleetcor.

 

Pusta droga

 

Aktualizuj trasę na bieżąco 

Sytuacja na drogach bywa bardzo dynamiczna. Wypadki, nagłe zmiany warunków atmosferycznych i wiele innych wydarzeń mogą spowodować utrudnienia lub nawet uniemożliwić przejazd daną drogą. Dlatego już na etapie planowania powinieneś przygotować sobie alternatywne wersje trasy. 

Oczywiście nie wszystko będziesz w stanie przewidzieć i zaplanować. Dlatego bardzo ważny jest dostęp do aktualnych informacji drogowych i pogodowych, choćby za pośrednictwem odpowiednich aplikacji czy stron internetowych. W ten sposób możesz na bieżąco reagować i modyfikować trasę tak, aby jej przebieg pozostał optymalny. 

Pamiętaj o odpoczynku 

Zgodnie z zaleceniami specjalistów dobrze jest zrobić sobie krótką przerwę od kierowania już po godzinie jazdy. Po dwóch godzinach jest to konieczność, jeśli chcesz zachować odpowiedni poziom koncentracji. Dlatego najlepiej, jak już na etapie planowania wyznaczysz miejsca na chwilę postoju, który połączyć możesz z posiłkiem i tankowaniem. 

W kontekście optymalizacji kosztów paliwa wybór odpowiednich do tego celu miejsc jest szczególnie istotne, jeśli korzystasz z kart paliwowych. Wtedy powinieneś uwzględnić punkty, w których honorowana jest karta, którą posiadasz. Dostawcy takich rozwiązań, jak chociażby Fleetcor, zazwyczaj udostępniają narzędzia pozwalające szybko wybrać odpowiednie stacje.

AKTUALNOŚCI FLEETCOR
– BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Letnia loteria „Podróże marzeń z Shell”

To lato zapowiada się wyjątkowo na stacjach Shell w Polsce!

Szczegóły

Optymalizacja zużycia paliwa dzięki planowaniu tras

Bez względu na to, czy wybierasz się samochodem na wakacje, czy jedziesz na spotkanie z kliente

Szczegóły

Zadbaj o bezpieczeństwo – przygotuj auto do podróżowania latem

Letnie warunki mogą dać się we znaki samochodowi równie mocno, jak kierowcy.

Szczegóły

Przygotuj swoją flotę na wiosnę – o co warto zadbać przed nadchodzącym sezonem

Każda pora roku rządzi się innymi prawami, również jeśli chodzi o przygotowanie pojazdu.

Szczegóły

Płatne autostrady w Polsce. Jak sprawnie opłacać odcinki płatne przez videotolling?

Z tego artykułu dowiesz się: 

bg

CZY WZBUDZILIŚMY TWOJE ZAINTERESOWANIE? – POZWÓL, ŻE ODEZWIEMY SIĘ DO CIEBIE

Chcesz dowiedzieć się więcej o nas, o naszych produktach i usługach? Pozwól naszemu nowemu zespołowi obsługi klienta oddzwonić do Ciebie i przedstawić indywidualną ofertę.
Wybierz najwygodniejszy sposób i pozwól nam do Ciebie oddzwonić. Nie masz ochoty na wysłuchiwanie irytujących melodyjek ani na długi czas oczekiwania?

Nie zwlekaj i skorzystaj z naszej usługi oddzwaniania – oszczędzisz czas i nerwy: