Z tego artykułu dowiesz się:
- jak wygląda sieć autostrad w Polsce,
- które odcinki autostrad są płatne,
- jak możesz zapłacić za przejazd na poszczególnych odcinkach autostrad,
- jak zaoszczędzić czas dzięki płaceniu z wykorzystaniem videotollingu.
Autostrady w Polsce
Sieć autostrad w Polsce[1], według stanu na styczeń 2024 r., to blisko 1850 km dróg. Większością odcinków (prawie 1200 km) administruje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Pozostałymi zarządzają koncesjonariusze – spółki, które w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego budowały poszczególne odcinki i na podstawie zawartych umów mają prawo do czerpania dochodów z ich eksploatacji.
Taka sytuacja powoduje, że zasady dotyczące opłat za korzystanie z autostrad w Polsce, ich wysokości i metody dokonywania płatności, nie są jednolite. Co więcej, różnią się one nawet na poszczególnych odcinkach jednej autostrady. Rozwiązaniem są automatyczne opłaty za autostrady, m.in. te oferowane przez FLEETCOR.
Polska sieć autostradowa składa się z ośmiu dróg. Bezpłatna autostrada A1, o długości 564 km, biegnie od Gdańska do granicy z Czechami w Gorzyczkach. Częściowo płatna autostrada A2 docelowo łączyć będzie zachodnią i wschodnią granicę Polski. Na chwilę obecną gotowe jest 487,5 km trasy od Świecka na granicy polsko-niemieckiej do Mińska Mazowieckiego. Pierwszy odcinek łączący Świecko z Koninem jest odcinkiem płatnym. Autostrada docelowo będzie miała 620 km i kończyć się będzie na przejściu granicznym z Białorusią w Kukurykach.
Najdłuższą z polskich autostrad jest częściowo płatna A4. Ma ona 667 km i podobnie jak A2, biegnie z zachodu na wschód. Łączy przejście graniczne z Niemcami w Zgorzelcu i z Ukrainą w Korczowej. Jej płatnym odcinkiem jest fragment łączący Kraków i Katowice. Odgałęzieniem autostrady A4 jest A18 o długości 71,5 km. Od węzła Krzyżowa biegnie ona w kierunku przejścia granicznego z Niemcami w Olszynie.
Dwie najkrótsze w Polsce autostrady to A6 i A8. Pierwsza z nich, o długości 28,8 km biegnie od granicy z Niemcami w Kołbaskowie do węzła Rzęśnica na wschód od Szczecina. Druga to autostrada A8, która nazywana jest też Autostradową Obwodnicą Wrocławia, ponieważ otacza to miasto od północy i zachodu. Ma blisko 23 km długości i biegnie od węzła Wrocław Psie Pole do węzła Wrocław Południe, gdzie łączy się z autostradą A4.
[1] Dane na temat sieci autostrad w Polsce za Serwisem Samorządowym Polskiej Agencji Prasowej (https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/stan-realizacji-sieci-autostrad-w-polsce). Szczegóły dotyczące odcinków płatnych uzupełniono na podstawie stron koncesjonariuszy:
https://a1.com.pl/kalkulator-oplat-i-planowanie-podrozy/
https://www.autostrada-a2.pl/oplaty/
https://www.autostrada-a4.com.pl/pl/oplaty/oplaty-i-sposoby-wnoszenia-oplat-cennik
Które odcinki polskich autostrad są płatne?
Wszystkie autostrady, a także drogi ekspresowe, są w Polsce płatne dla autobusów oraz pojazdów, których Dopuszczalna Masa Całkowita (DMC) przekracza 3,5t. To m.in. samochody ciężarowe. Objęte są one obowiązkowym elektronicznym systemem poboru opłat.
Za przejazd pozostałymi pojazdami, a więc przede wszystkim samochodami osobowymi i motocyklami, zapłacisz jedynie na odcinkach autostrad, które zarządzane są przez koncesjonariuszy.
Na autostradzie A1 jest to odcinek od Gdańska (węzeł Rusocin) do Torunia (MOP Nowa Wieś). Tymczasowo, do końca 2024 r., opłaty za przejazd autostradą A1 dla pojazdów zaliczanych do kategorii 1 i 1a – samochodów osobowych oraz motocykli – zostały zniesione.
Autostrada A2 zarządzana jest przez koncesjonariusza na odcinku od granicy z Niemcami w Świecku do Konina (węzeł Modła), a A4 od Katowic (węzeł Murckowska) do Krakowa (węzeł Balice). To odcinki płatne autostrad.
Jak zapłacić za przejazd autostradą w Polsce?
Podróżując po płatnych odcinkach polskich autostrad jest do wyboru kilka różnych form płatności za przejazd. Możesz to zrobić w sposób tradycyjny na bramkach, gdzie przyjmowane są płatności gotówką, kartami płatniczymi oraz paliwowymi i flotowymi (Shell Card od FLEETCOR). W okresach wzmożonego ruchu, ten sposób płatności za przejazd autostradą może być czasochłonny.
Sprawdź, jakie są zalety posiadania karty paliwowej
Znacznie lepszym sposobem płatności za autostrady jest jednak korzystanie z zabezpieczonych płatności elektronicznych. Odbywają się one automatycznie, bez udziału kierowcy. Użytkownicy tych rozwiązań mają do dyspozycji osobne pasy ruchu w punktach poboru opłat. Pozwala to zredukować czas spędzony na bramkach do absolutnego minimum.
Jak działają automatyczne płatności na autostradach?
W Polsce płatności elektroniczne na autostradach oparte są na identyfikacji pojazdów za pomocą automatycznego odczytu numerów rejestracyjnych przez kamery, czyli videotollingu. Aby móc skorzystać z tego typu usługi za pomocą karty paliwowej od FLEETCOR, musisz wcześniej zarejestrować swój samochód.
Dzięki temu podjeżdżając do bramek na autostradzie nie musisz się zatrzymywać, a jedynie zwolnić, aby system mógł sprawdzić czy Twój samochód jest zarejestrowany. Kiedy weryfikacja się zakończy, szlaban automatycznie się otworzy, a ty będziesz mógł kontynuować podróż.
Uwaga! Videotolling jest jeszcze niedostępny na odcinku Świecko-Konin autostrady A2.
Zarządzanie wydatkami na opłaty drogowe dzięki kartom paliwowym w Polsce
Aplikacje mobilne są dobrym rozwiązaniem głównie dla podróżujących samochodami prywatnymi. Dla pojazdów firmowych korzystających z odcinków płatnych autostrad, znacznie efektywniejszym rozwiązaniem jest jednak powiązanie opcji videotollingu z kartą paliwową, np. Shell Card od FLEETCOR.
Co to jest karta paliwowa?
Karty paliwowe są wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem dla użytkowników aut służbowych. Umożliwiają bezgotówkowy zakup paliwa, zapewniają bezpieczeństwo transakcji oraz kontrolę i uproszczenie rozliczania firmowych kosztów. Dzięki karcie paliwowej kupisz paliwo bezgotówkowo i skorzystasz ze specjalnych programów lojalnościowych i rabatów.
Decydując się na kartę jednego z renomowanych dystrybutorów paliw, takich jak Shell, możesz liczyć na dopasowanie produktu do indywidualnych potrzeb Twojej firmy.
Dla kogo są karty paliwowe?
Wbrew pozorom karty paliwowe nie są dedykowane jedynie firmom z wielkimi flotami, ale dla każdego przedsiębiorcy. Dzięki temu karty paliwowe są wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem dla:
- osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, nawet z jednym czy dwoma samochodami firmowymi;
- małych i średnich przedsiębiorstw, których floty pracują w Polsce;
- małych i średnich przedsiębiorstw, których floty pracują na terenie Europy.
Videotolling z kartą paliwową od FLEETCOR
Każdy użytkownik karty paliwowej od FLEETCOR może skorzystać ze zintegrowanej i całkowicie zabezpieczonej usługi videotollingu. Nie wymaga to instalacji dodatkowych aplikacji czy urządzeń w pojeździe. Wystarczy, że w portalu klienta wybierzesz usługę videotollingu, podasz numer rejestracyjny pojazdu i liczbę osi.
Od tego momentu nie musisz już nic więcej robić. Wystarczy, że na autostradzie przejedziesz przez bramkę oznaczoną symbolem kamery, a system automatycznie pobierze opłatę. Nie musisz też martwić się o faktury lub paragony za przejazd. Od FLEETCOR otrzymasz okresowe rozliczenie na fakturze zbiorczej.
Pozwoli ci to jeszcze łatwiej kontrolować koszty eksploatacji samochodów firmowych. Łatwiejsze będzie też rozliczanie i księgowanie tych wydatków.