W chwili obecnej firmy stoją w obliczu wszechobecnej cyfryzacji i postępu technologicznego. Jest to proces adaptacji koniecznej do zapewnienia dalszej konkurencyjności oraz możliwości sprostania wymaganiom klientów oraz poszczególnych partnerów. W przypadku firm z sektora paliwowego istotne staje się również uczestnictwo w transformacji cyfrowej, niosącej za sobą takie korzyści, jak chociażby wprowadzenie kart paliwowych.
Czym jest transformacja cyfrowa?
Transformacja cyfrowa jest procesem polegającym na wdrożeniu technologii cyfrowych w ramach codziennej działalności firm. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zaspokojenie powszechnej potrzeby zapewnienia dalszej konkurencyjności oraz wiedzy dotyczącej sposobów szybkiego i skutecznego rozwoju, co pozwala na wyprzedzenie firm konkurencyjnych. Dotyczy to zarówno konwersji dokumentacji papierowej na cyfrową, składania podpisów elektronicznych oraz zarządzania kosztami pracowniczymi za pomocą narzędzi cyfrowych.
Włączenie nowych narzędzi cyfrowych do działalności firm pozwoli również realizować inne istotne cele, takie jak chociażby możliwość dostosowywania się do oczekiwań klientów i partnerów, możliwość oferowania szerszej i lepiej rozwiniętej gamy usług, a także optymalnego wykorzystywania danych w celu przewidywania dalszych zmian w biznesie.
Sektor dystrybucji paliw przeszedł w ostatnich latach własną cyfrową transformację. Z jednej strony stało się to za sprawą interwencji ustawodawców, którzy dostrzegli w cyfryzacji skuteczne narzędzie do walki z procederem uchylania się od opłacania podatków oraz nielegalną działalnością, z drugiej zaś pod wpływem nowych potrzeb konsumentów związanych z cyfryzacją: podczas zakupu paliw oczekują oni możliwości korzystania z metod płatności dostępnych w pozostałych sektorach.
Deklaracje i płatności elektroniczne
W rzeczywistości, w jakiej funkcjonują stacje paliw, gdzie zasadnicza część zakupów opłacana jest gotówką, to właśnie płatności cyfrowe staną się kluczowym elementem rozgrywek pomiędzy największymi firmami tego sektora. Te z nich, które będą potrafiły należycie pokierować tą transformacją, jednocześnie otwierając się na rosnącą liczbę płatności cyfrowych (wśród których w sposób istotny wyróżniają się płatności mobilne), będą tym samym w stanie zagwarantować swoim firmom świetlaną przyszłość.
Karta paliwowa jest nie tylko elektronicznym narzędziem płatniczym eliminującym koszty transakcyjne, lecz również narzędziem wykorzystywanym w ramach programów lojalnościowych i marketingowych.
Nie tylko zmniejsza ona komplikacje natury technologicznej, ale także obniża koszty administracyjne. Ponadto pozwala na rozszerzenie zasięgu sieci biznesowej również poza granice poszczególnych krajów, dzięki tworzeniu sieci wirtualnych, umożliwiających wzajemną akceptację kart paliwowych różnych operatorów.
Deklaracje elektroniczne dzięki kartom paliwowym
Karty paliwowe wychodzą naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu rynkowemu na inteligentne płatności, co oznacza przekształcenie płatności dokonywanych za pomocą kart w płatności realizowane z wykorzystaniem smartfonów. Jednak wraz z pojawieniem się kart paliwowych do świata biznesu wkroczyło również wiele innych innowacji, takich jak chociażby wprowadzenie faktur elektronicznych.
Co zatem zmieniło się dla firm i freelancerów? Od chwili pojawienia się faktur elektronicznych nie można już na przykład ubiegać się o odliczenie podatku VAT w zwykły sposób (za pomocą fizycznej karty paliwowej) – można tego dokonać wyłącznie cyfrowo.
W związku z tym, aby móc śledzić przepływy gotówki związane z użytkowaniem pojazdów służbowych, konieczne jest korzystanie z kart kredytowych, debetowych lub kart przedpłaconych. Wiele firm w porozumieniu ze stacjami paliw zdecydowało się na zakup i korzystanie z kart firmowych specjalnie przeznaczonych do realizowania tego rodzaju płatności.
Limity wydatków i indywidualizacja zakupów w przypadku każdej karty paliwowej
Karta paliwowa jest narzędziem płatniczym posiadającym mnóstwo zalet. Po pierwsze, pozwala zmniejszyć ilość dokumentacji papierowej, wymagającej wypełniania i przechowywania. Łatwiejsze staje się również porządkowanie dokumentacji związanej z odliczaniem podatku VAT. Co więcej, dzięki przejrzystemu systemowi korzystania z kart, zawsze posiadasz wgląd we wszystkie działania i szczegóły dotyczące dokonywanych zakupów. Dzięki temu rozwiązaniu procedury administracyjne i księgowe przebiegają szybciej i są dokładniejsze, co pozwala zmniejszyć do minimum ryzyko nieścisłości i błędów podczas przepisywania.
Ponadto klienci mogą w każdej chwili zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi wydatków, ponieważ karta paliwowa umożliwia rejestrowanie każdej dokonywanej przy jej użyciu transakcji. Wiąże się to z dodatkową zaletą związaną z zarządzaniem zasobami ludzkimi, mianowicie pozwala to na łatwiejszą identyfikację i eliminację wszelkiej nieefektywności pracowników.
Każda karta płatnicza zabezpieczona jest poufnym kodem PIN, dzięki któremu żadna niepowołana osoba nie będzie w stanie z niej skorzystać. Istnieje również możliwość ustalenia limitu wydatków, dzięki któremu nie przekroczymy budżetu i nie wydamy na tankowanie więcej niż zakładaliśmy. Możliwość personalizacji każdej karty oraz określenia kategorii zakupowych pozwala zawsze wiedzieć, na co przeznaczane są pieniądze firmy.
Dzięki kartom paliwowym zawsze będziesz dysponował dokładnym obrazem sytuacji księgowej z uwagi na dostęp do listy działań oraz poniesionych wydatków. W ten sposób zdecydowanie łatwiej będzie zrozumieć, w jaki sposób wykorzystywane są pojazdy firmowe, a w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości lub braku należytej wydajności ułatwi to identyfikację przyczyn oraz wdrożenie właściwych rozwiązań, na przykład poprzez usprawnienie procedur serwisowania pojazdów i szkolenia kierowców.
Kolejną korzyścią, jaką oferują karty paliwowe, jest bezpieczeństwo. Na przykład, pracownicy nie będą już musieli nosić przy sobie gotówki, co pozwoli uniknąć poważnego ryzyka. Z kolei z uwagi na fakt rejestrowania wszystkich działań pracodawcy zyskują pewność, iż pracownicy nie dokonują niewłaściwych zakupów. W związku z powyższym korzystanie z kart paliwowych stanowi doskonałe rozwiązanie. Ten rodzaj płatności jest nie tylko prosty i wygodny, lecz również umożliwia bezpieczne zarządzanie wydatkami firmy.
Proste raportowanie i automatyzacja fakturowania
W przypadku większych przedsiębiorstw karty paliwowe to przede wszystkim narzędzie służące do konsolidacji i optymalizacji procedur rozliczania paliw, uwzględniające również scentralizowane metody fakturowania. Z kolei w przypadku małych firm zarządzanie wnioskami o zwrot kosztów zwykle nie stanowi większego problemu, dlatego kierowcy z reguły sami wiedzą, w jaki sposób optymalnie korzystać ze stacji paliw. Niemniej jednak posiadanie firmowej karty paliwowej niesie za sobą wiele korzyści również dla samych kierowców, gdyż zyskują oni m.in. możliwość sporządzania prostych raportów i automatycznego generowania faktur.
Każda firma ma możliwość zaopatrzenia się w jedną lub więcej kart paliwowych, w zależności od swoich potrzeb. Mniejsze firmy mogą nie dostrzegać jeszcze sensu posiadania karty paliwowej z uwagi na niewielką flotę pojazdów. Niemniej jednak korzystanie z kart paliwowych oferuje realne korzyści każdej firmie, bez względu na jej wielkość, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie związane z zarządzaniem i administracją.
Poza centralizacją systemu oraz usługami z zakresu fakturowania warto zwrócić uwagę również na pozostałe usługi oferowane na stacjach, takie jak chociażby mycie pojazdów. Należy też zauważyć, że usługi powiązane z kartami paliwowymi zapewniają możliwość dowolnego konfigurowania, w zależności od potrzeb i oczekiwań firmy i jej pracowników.
Firmowa karta paliwowa – zautomatyzowana kontrola przychodów i wydatków
Firmowa karta paliwowa to karta kredytowa ułatwiająca płacenie, zarządzanie i kontrolowanie zużycia paliwa przez firmę w odniesieniu do realizacji celów podatkowych. Firmowa karta paliwowa pozwala na w pełni spersonalizowaną kontrolę i zarządzanie flotą pojazdów firmowych. Narzędzie to można również wykorzystywać m.in. do zakupu paliw i smarów.
Firmy załatwiają karty paliwowe pracownikom korzystającym z samochodów służbowych, którzy będą dokonywać za jej pomocą opłat za zatankowane paliwo. Niektóre firmy wydają karty paliwowe zawierające nazwę firmy, a także numer rejestracyjny danego pojazdu. W ten sposób mogą automatycznie otrzymywać wszystkie dane z karty oraz kontrolować wszelkie wydatki.
Istnieją również karty paliwowe jednej marki, umożliwiające tankowanie wyłącznie na stacjach paliwowych marki wskazanej na karcie, karty, które mogą być wykorzystywane w wielu wariantach oraz karty uniwersalne z możliwością wykorzystania u wszystkich dystrybutorów.
Czy chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat licznych zalet kart paliwowych, a może od razu zamówić taką kartę? Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony zamówień, na której niezwłocznie otrzymasz wszelką niezbędną pomoc!