Każda pora roku rządzi się innymi prawami, również jeśli chodzi o przygotowanie pojazdu. Oprócz wymiany opon, która, jak wiemy, może pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa na drodze, istnieją inne kwestie, o które warto zadbać przed rozpoczynającym się sezonem wiosennym, a są to m.in.:
-
Stan lakieru i karoserii
-
Bezpieczeństwo pola widzenia
-
Stan opon
-
Konserwacja po zimie
Stan lakieru i karoserii
Oprócz upewnienia się, że samochód firmowy prezentuje się nieskazitelnie, a logo firmy jest dobrze widoczne, zalecane jest odwiedzanie myjni samochodowej, zwłaszcza po sezonie zimowym, w którym na drogach rozsypywano sól drogową. Sól drogowa może uszkodzić lakier, szczególnie jeśli nie jest on metaliczny. Metaliczne lakiery zawierają dodatki wpływające na ich odporność i długotrwałość. Dlatego po zimie zaleca się umycie pojazdu. W myjni samochodowej wszystkie części samochodu, w tym felgi i spód, zostaną potraktowane wodą, a pozostałości soli i piasku usunięte. Dodatkowo posiadacze karty Shell Card mogą skorzystać z 10% zniżki w myjniach na stacjach Shell.
Bezpieczeństwo pola widzenia
Podczas mycia na myjni czyszczone są również szyby samochodu, co jest bardzo ważne dla utrzymania dobrej widoczności. Wiele dzisiejszych samochodów jest wyposażonych w systemy bezpieczeństwa oraz czujniki, jednak nic nie zastąpi dobrej widoczności. Warto również rozważyć zmianę płynu do spryskiwaczy z zimowego na letni. Oczywiście, można używać zimowego płynu do spryskiwaczy w okresie wiosennym czy letnim, ale zużywanie go poza sezonem jest nieekonomiczne, zwłaszcza, gdy został kupiony w szczycie sezonu, kiedy był najdroższy. Również ze względu na zawartość alkoholu może być on bardziej drażniący przy wyższych temperaturach.
Wymiana opon
Chociaż opony zimowe kojarzą się z wysokim bezpieczeństwem, właściwości chemiczne i fizyczne opon są zoptymalizowane pod kątem określonych warunków pracy i temperatur, a zatem będą zużywać się szybciej przy nieprawidłowym użytkowaniu. Temperatury poniżej 7 stopni Celsjusza powodują szybsze zużycie opon letnich, natomiast temperatury powyżej 7 stopni Celsjusza powodują szybsze zużycie opon zimowych. Dlatego wymiana opon zalecana jest już w marcu lub kwietniu, aby możliwie zoptymalizować ich zużycie i zapewnić bezpieczeństwo na drodze.
Konserwacja po zimie
Monitorowanie stanu pojazdów jest niezbędne niezależnie od pory roku. Jednak, ponieważ sezon zimowy jest szczególnie wymagający, ważne jest, aby zrobić przegląd jeszcze na wiosnę. Zacznijmy od sprawdzenia stanu oleju silnikowego. Chociaż obecnie istnieją nowoczesne i wielosezonowe oleje silnikowe, to jeśli pojazdy flotowe przejechały długie kilometry w trudnych warunkach, dobrze jest się upewnić, że mają one wystarczającą ilość pozostałego oleju. Układ klimatyzacji to kolejna rzecz, którą warto sprawdzić po zimie. Chociaż sezon wiosenny zwykle nie wiąże się z regularnym używaniem klimatyzacji, pogoda może okazać się nieprzewidywalna, a temperatury mogą wzrosnąć dość nieoczekiwanie. Ważne jest, aby układ klimatyzacji poddać przeglądowi. Warto sprawdzić także, czy wszystkie światła działają prawidłowo po zimie. Wreszcie, na liście przeglądu powinny znaleźć się układ kierowniczy i układ zawieszenia.
Przygotowanie firmowej floty na wiosnę jest ważną częścią utrzymania jej wydajności oraz bezpieczeństwa na drodze. Chociażby ze względu na koszty warto skorzystać z zalet karty Shell Card, która nie tylko upraszcza fakturowanie i administrowanie flotą, ale także oferuje zniżki, takie jak 10% na myjnię Shell.