Kontrola pracowników – złośliwość czy konieczność?

Nikt z nas nie lubi być kontrolowanym. Kontrola kojarzy się bowiem najczęściej z brakiem zaufania lub niesłusznymi podejrzeniami. W zakładach pracy kontrola szefa niejednokrotnie wywołuje atak paniki wśród podwładnych, obawiających się konsekwencji będących jej wynikiem i często jest postrzegana jako wyraz złej woli lub po prostu złośliwości. Tymczasem monitorowanie działań zespołu oraz osiąganych przez niego wyników jest po prostu dbaniem o własne dobro i ciężko zdobyte sukcesy. Odpowiedzialny pracodawca nie unika więc wprowadzania metod kontroli do swojej firmy, a wybiera te, których forma nie będzie przykra dla jego podwładnych. Jak kontrolować pracowników w umiejętny sposób, aby nie stać się ich „wrogiem”?

Kontrolowanie czy zaufanie?

Zaufanie to podstawa relacji zawodowych. Okazywane pracownikom procentuje ich zaangażowaniem w pełnione obowiązki i działa na korzyść firmy. To, że warto ufać swoim pracownikom, nie oznacza jednak, że należy to robić bezgranicznie. Pozostawienie zbyt dużego zakresu swobody często prowadzi do nadużyć ze strony podwładnych, które szkodzą przedsiębiorstwu i samym pracodawcom. Dlatego właśnie właściciele firmy, bez względu na to, ile osób pozostaje w niej zatrudnionych, powinni stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zgodnie z nią pewna doza swobody działania powinna być uzupełniana o regularną kontrolę prowadzoną przez pracodawcę, która swoim zasięgiem obejmuje wszystkie czynności wykonywane przez pracowników, mające bezpośredni wpływ na jakość funkcjonowania firmy. Taki sposób zarządzania przedsiębiorstwem doskonale łączy w sobie interesy obu grup, bez stwarzania niepotrzebnego napięcia pomiędzy nimi.

Waga kontroli

Dlaczego kontrola działań pracowników jest tak ważna? Otóż dlatego, że nawet najbardziej sumiennym osobom zdarza się popełniać błędy. Nie zawsze wynikają one ze złej woli zatrudnionego i zdarza się, że do ich powstania dochodzi zupełnie nieświadomie. Niestety nawet pomimo braku złych intencji, taki błąd może narazić firmę na straty, których można łatwo uniknąć – wystarczy tylko w porę podjąć odpowiednie kroki. Aby to zrobić, pracodawca musi dobrze zapoznać się z całą sytuacją. To właśnie dlatego bieżące monitorowanie działań pracowników jest takie ważne dla każdego przedsiębiorstwa, bez względu na jego wielkość i ilość zatrudnianych osób.

Dzięki kontroli można szybko wprowadzić stosowane zmiany. To ona pozwala na śledzenie przebiegu pracy poszczególnych działów, ocenę kondycji finansowej firmy i stopnia sprawdzalności wdrażanych metod, mających na celu usprawnienie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Kontrola sprawdza się więc na różnych płaszczyznach i wnosi wiele dobrego do każdej firmy. Ważne jednak, aby stosować ją umiejętnie.

Dobra kontrola?

Wbrew pozorom kontrola może mieć pozytywny wydźwięk, który będzie w równym stopniu akceptowany, jak przez pracowników, tak i pracodawców. Wystarczy, że do jej stosowania będziemy wybierać odpowiednie metody, pozbawione nadmiernej ingerencji w prowadzone przez podwładnych działania. Zamiast restrykcyjnych reguł, warto zastosować nowoczesne narzędzia, które umożliwią wdrożenie stosownych ograniczeń w sposób łatwy i wygodny także dla tych, którzy mają podlegać owej kontroli.

To właśnie na takich zasadach oparte są np. karty paliwowe euroShell Card, świetnie sprawdzające się w przypadku firmowych wydatków. Dodatkową zaletą tego typu rozwiązań jest możliwość śledzenia każdej transakcji dokonywanej przy użyciu kart. Ten rodzaj kontroli w żaden sposób nie zakłóca ani nie utrudnia pracownikom wykonywania obowiązków, a wręcz przeciwnie – w wielu sytuacjach je ułatwia. Wybieranie takich metod sprawowania kontroli to sprawdzony sposób na poprawę prosperowania każdego przedsiębiorstwa.

 

Wyłączenie akceptacji płatności kartami Shell na bramkach we Francji

Uprzejmie informujemy, że z dniem 1 kwietnia 2018 akceptacja kart flotowych Shell na bramkach autostradowych oraz w tunelach we Francji zostanie wyłączona.

Program Clean Advantage™ - krok we właściwym kierunku

Firma FLEETCOR dołączyła do miedzynarodowego programu Clean Advantage™, który pomaga zmniejszyć emisję CO2 dzięki certyfikowanym projektom, takim jak lokalne sadzenie drzew, rekultywacja terenu lub alternatywne wsparcie energetyczne.

Kontrola pracowników – złośliwość czy konieczność?

Nikt z nas nie lubi być kontrolowanym. Kontrola kojarzy się bowiem najczęściej z brakiem zaufania lub niesłusznymi podejrzeniami. W zakładach pracy kontrola szefa niejednokrotnie wywołuje atak paniki wśród podwładnych, obawiających się konsekwencji będących jej wynikiem i często jest postrzegana jako wyraz złej woli lub po prostu złośliwości.

Tniemy koszty – poznaj metody, które pozwolą Ci zredukować firmowe wydatki.

Kwestia oszczędności w działalności przedsiębiorstwa to popularny temat. Nie ma w tym nic dziwnego - szukanie oszczędności pochłania dużą część naszego czasu i energii zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Jak oszczędzać na paliwie?

Niezależnie od aktualnych cen paliwa, kierowcy zawsze szukają nowych możliwości oszczędzania. Dotyczy to zarówno kierowców zawodowych, jak i podróżujących sporadycznie. Problem staje się jeszcze istotniejszy dla właścicieli firm transportowych, którzy nieraz muszą zarządzać całą flotą i a oszczędność na paliwie stanowi istotny punkt w całym przedsięwzięciu.

Stacje benzynowe Shell w Polsce

Marka Shell to jedno z najbardziej rozpoznawalnych na świecie przedsiębiorstw zajmujących się wydobyciem, przetwórstwem i sprzedażą gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Powstała już w XIX wieku, natomiast na rynek polski weszła w 1992 roku.

Bezpieczeństwo dla Ciebie i Twoich pracowników – sprawdź, jak o nie zadbać

Prowadzenie firmy to duża odpowiedzialność. Poza dbałością o finanse i każdy aspekt związany z działalnością, musimy także zatroszczyć się o godne warunki pracy zatrudnianych osób oraz ich bezpieczeństwo, za które właściciel firmy bezpośrednio odpowiada.

Karty paliwowe euroShell Card – korzystaj w kraju i w Europie

Kontrola kosztów zakupu paliwa w przypadku firm zajmujących się transportem poza granice kraju jest mocno utrudniony. Zatrudniani kierowcy mają możliwość wyboru miejsca jego zakupu, a ich wybór nie zawsze jest korzystny dla budżetu firmy, dla której pracują. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt bezpieczeństwa, który w przypadku transakcji gotówkowych w czasie dalekich tras zostaje mocno obniżony.

Prowadzisz małą firmę? Poznaj rozwiązanie idealne dla Twojego biznesu!

Czuwanie nad budżetem niewielkiego przedsiębiorstwa jest równie a może nawet bardziej absorbujące i wymagające, niż kontrola finansów dużej firmy. Jakiekolwiek straty finansowe są bowiem dla małych firm bardzo mocno odczuwalne.

Znajdź sposób na kontrolę wydatków w Twojej firmie

Kontrola wydatków jest bardzo ważnym aspektem prowadzenia działalności. Śledzenie tego, w jaki sposób wydajemy firmowe pieniądze, pomaga kontrolować budżet i wprowadzać potrzebne w tym zakresie zmiany.